Tüm Elektronik Faturalar Nasıl İptal Edilir?

Elektronik faturaların iptali için birbirinden farkı yollar vardır. Tüm E-Fatura iptal etmek için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Elektronik faturalar matbu faturalamaya kıyasla fatura basımı, yazımı, gönderimi gibi işlemlerin tamamen elektronik ortama taşınıp dijitalleştiği bir uygulamadır. Daha basit bir cevap vermek gerekirse Elektronik ortamda hazırlanan faturalar demek doğru olur. Kullanıcısına sağladığı en önemli fayda ise tüm bu süreçlerden firmaları kurtarıp daha hızlı ve düzenli bir şekilde fatura gönderimini sağlamaktır. E-Fatura uluslararası ticarette kolaylık sağlamak için standart bir format haline getirilmiş ve mühürlenmiştir. E-Fatura ile kağıt fatura aynı hukuki özelliklere sahiptir.

E-FATURA İPTALİ NASIL YAPILIR?

Eğer internet Explorer ayarlarınız mali mühürünüz veya e-imza ile çalışacak şekilde ayarlanmış ise İnternet Explorer üzerinden E-Fatura İptal Portalına gidilerek iptal talebi oluşturabilir veya adınıza olan iptal taleplerine cevap verebilirsiniz. Eğer İnternet Explorer tarayıcınızda gerekli ayarlar yapılmamış ise İmzalama Aracı Web Socket Uygulaması üzerinden E-Fatura İptal Portalına çok daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

TEMEL E–FATURA İPTALİ NASIL YAPILIR?

Temel E-Fatura türü bakımında karşı taraftan onay aranmadan gönderilen fatura türüdür. E-Fatura kapsamında olan mükelleflerin 7 gün içinde kesmiş olduğu temel veya ticari olan tüm e-fatura iptal işlemleri E-Fatura İptal Portalı üzerinden gerçekleşir.

TİCARİ E–FATURA İPTALİ NASIL YAPILIR?

Ticari E-Fatura ise karşı tarafa Fatura tarihinden itibaren 7 gün içerisinde Kabül veya Red yanıtı verilebilen fatura türüdür. Ticari fatura kesmek Kabul ve Red yanıtı ile cevap verilebilir olduğundan dolayı oluşabilecek hataların önüne geçmektedir.

Eğer fatura Kabul edilmiş ve yasal süresi olan 7 gün içerisinde ise yine iptal portalı üzerinden iptal edilebilir.

Not: Yasal süresi olan 7 gün içinde iptal edilmeyen faturalar için iade faturası düzenlenmesi gerekir. 

E–ARŞİV FATURA İPTALİ NASIL YAPILIR?

E-Arşiv Fatura faturalar tıpkı E-Faturalar gibi 7 gün içerisinde iptal edilebilir. İlgili Entegratör üzerindeki buton vasıtasıyla iptal mümkün olmaktadır. Eğer GİB E-Arşiv Portalı üzerinden fatura düzenlenmiş ise yine ilgili portalın iptal butonuna basmak sureti ile gerçekleşir.

Not: Eğer 7 Günlük süreyi aşmış ise gider pusulası ya da iade faturası ile işlem tahsis edilebiliyorsa e-Arşiv Fatura iptali söz konusu olamaz.’

5.000 – 30.000 E-ARŞİV FATURA İPTALİ NASIL YAPILIR ?

Eğer 5 bin – 30 bin TL sınırı sebebiyle düzenlenen bir e-arşiv fatura ise e-Arşiv Fatura portalı üzerinden imzalanmış faturanın iptal edilmesi mümkün olmayıp ve 5 bin – 30 bin TL E-Arşiv Faturanın ve Kağıt Faturanın İptal süresi 7 gündür. 5.000 – 30.000 portalından adıma düzenlenmiş belgelerden faturaya iptal talebi veya itiraz talebi oluşturabilirsiniz. İnternet satışlarında ve yurtdışı alıcının mükellefiyeti bulunmadığından dolayı bu gibi durumla iptal talebi oluşturmak yeterli olacaktır.

İNTERNET SATIŞ E-ARŞİV FATURA İPTALİ NASIL YAPILIR ?

Kurumsal: Kurumsal müşteriler E-Fatura mükellefi ise E-Fatura İptal aşamalarını gerçekleştirmesi gerekmektedir. Eğer E-Fatura mükellefi değilse 7 gün içerisinde iptal edilebilir. Eğer bu süre aşılmış ise E-Arşiv Fatura İptali aşamaları izlenir.

Son Tüketici: Eğer alıcı son tüketici ise vergi mükellefiyeti bulunmayacağından dolayı iade faturası düzenleyememektedirler. Ayrıca son tüketiciler tüketici hakları gereği ürününü 14 gün boyunca iade etme hakkına sahiptir Düzenlenen E-Arşiv fatura üzerinde İptal/İade açıklamasının yazılabileceği bir alan varsa bu bölüm doldurularak satıcıya bildirmesi gerekmektedir. Bu bölüm yoksa üzerine not alarak iade ettiğini beyan etmesi gerekmektedir.

Bir yanıt yazın